Wernisaż wystawy Drugiej Wiosny nie będzie… Dzieci i sztuka w XX i XXI wieku z udziałem podopiecznych Omenaa Foundation

Wernisaż wystawy Drugiej Wiosny nie będzie… Dzieci i sztuka w XX i XXI wieku z udziałem podopiecznych Omenaa Foundation

Podopieczni Omenaa Foundation wzięli udział w wernisażu Drugiej Wiosny nie będzie… Dzieci i sztuka w XX i XXI wieku, którą współtworzyli przez kilka miesięcy wraz z kuratorką wystawy Joanną Kordjak oraz architektem Maciejem Siudą.

 

Od czego się zaczęło?

Omenaa Foundation zwraca szczególną uwagę na wszechstronne wykształcenie swoich podopiecznych, dlatego dbamy o to, aby nasza młodzież mogła rozwijać swoje zainteresowania w wielu dziedzinach. Projekt edukacji artystycznej prowadzonej przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki idealnie wpisuje się w cele, które przyświecają fundacji, a są nimi edukacja, tolerancja oraz współpraca. Podczas kilku spotkań nasi podopieczni mogli nie tylko rozwijać swoją artystyczną wrażliwość, ale także spojrzeć wielowymiarowo na sam proces tworzenia sztuki.

Warsztaty artystyczne

Gospodarzami zajęć byli kuratorka wystawy Joanna Kordjak oraz architekt Maciej Siuda. Pani Joanna zadbała o wysoki poziom merytoryczny spotkań, m.in. tłumacząc uczestnikom niuanse oraz podstawowe zagadnienia sztuki. Z kolei pan Maciej podszedł do warsztatów w sposób holistyczny, zwracając szczególną uwagę na emocje, jakie towarzyszyły dzieciom podczas warsztatów. Na rozwój kreatywności naszych podopiecznych wpływały przede wszystkim przyjazna atmosfera i dobór miejsc, w których się one odbywały. Poruszając się po zakamarkach Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, dzieci osobiście wybierały materiały oraz eksponaty, które pojawią się na wystawie. W drugim miejscu, czyli klimatycznej pracowni Macieja Siudy, pracowały indywidualnie oraz w grupach. Na szczególne wyróżnienie zasługuje stworzony przez młodzież projekt głowy Pana Kleksa. Jej przestrzeń zaaranżowano tak, aby osoby odwiedzające wystawę mogły oglądać film o przygodach czarodzieja i jego uczniów, przebywając w… głowie Ambrożego Kleksa. Dzięki temu zabiegowi uczestnicy wystawy mogą w pełni skoncentrować się na emocjach, które towarzyszą im podczas projekcji.

Wernisaż

Premierowa wystawa odbyła się 30 marca 2023 roku. Dzięki uprzejmości Zofii Koźniewskiej nasi podopieczni zwiedzali wystawę w kameralnej grupie. Przechodząc przez wszystkie sale z uwagą i zainteresowaniem przyglądali się eksponatom, które opowiadały piękną, choć momentami trudną historię udziału dzieci i młodzieży w procesie twórczym na przełomie XX i XXI wieku. Po wernisażu dzieci wzięły udział w części oficjalnej wydarzenia, na którą zaproszono wielu znamienitych gości, m.in. ambasadorów Austrii, Norwegii i Rumunii; artystów tworzących wystawę, a także reprezentantów instytutów naukowych i artystycznych. W kuluarach nie zabrakło pełnych ekspresji rozmów, nawiązujących do wystawy współtworzonej przez naszą utalentowaną młodzież.

Kamera, akcja!

Na wernisażu nie mogło zabraknąć ekipy filmowej, która zadbała, aby nasi podopieczni czuli się jak prawdziwie gwiazdy. Kamera towarzyszyła im nie tylko podczas oficjalnego spotkania, ale przede wszystkim wtedy, gdy z uśmiechami na twarzach biegali po galerii i odkrywali, jak ich pomysły zostały wkomponowane w wystawę. Wisienką na torcie były wywiady z dziećmi, które przed kamerą czuły się jak ryby w wodzie! Dzięki tym rozmowom wśród naszych podopiecznych odkryliśmy kilka aktorskich talentów, które obiecujemy rozwijać!

Ciąg dalszy nastąpi…

Cykl warsztatów artystycznych w gmachu Zachęty był dla wszystkich uczestników wyjątkowym przeżyciem. Podczas zajęć dzieci nie tylko pogłębiały swoją wiedzę o sztuce i uczyły się działać w grupach. Miały przede wszystkim idealne warunki, by pracować nad swoją wrażliwością, uczyć się tolerancji dla drugiego człowieka i jego emocji oraz poszanowania granic stawianych przez innych.
Dzięki uprzejmości Narodowej Galerii Zachęta nasze kolejne spotkanie będzie miało wyjątkowy charakter. Nasza zdolna młodzież została zaproszona na nocne warsztaty, podczas których będziemy mogli poczuć wieczorny klimat Galerii, a także spędzić czas na tworzeniu kolejnych, kreatywnych pomysłów, które jak doskonale wiemy, często pojawiają się podczas snu, będącym niewyczerpanym źródłem inspiracji dla wielu artystów.