Projekty // Szkoła dla Dzieci ulicy w Ghanie

SZKOŁA DLA DZIECI ULICY W GHANIE

,,KIDS HAVEN SCHOOL”

Gdy kilka lat temu narodził się pomysł budowy szkoły w Temie, oddalonej od Warszawy o ponad 8000 km, wydawał on się szalony i bardzo ryzykowny, ale… Udało się! Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku i trwała 1610 dni. 4 września 2021 roku odbyło się oficjalne otwarcie szkoły KIDS HAVEN SCHOOL!

Nasza szkoła zlokalizowana jest pod Temą, na terenie ośrodka Child Protection Center, prowadzonego przez Salezjan z Don Bosco. Podopiecznymi centrum są dzieci ulicy, które nie mają rodziny, bądź ich rodzice są bardzo ubodzy. W Ghanie najbiedniejsze dzieci właśnie na ulicy szukają jedzenia i pracy. Niejednokrotnie zdarza się, że już kilkulatkowie zamiast chodzić do szkoły, na którą nie stać ich rodziny, niemalże niewolniczo pracują na plantacjach, czy przy połowie ryb, w zamian za swoją pracę otrzymując jedynie posiłek. Specjalna jednostka policji stara się dotrzeć do takich dzieci i im pomóc, dlatego trafiają one pod opiekę ośrodka „Don Bosco”, gdzie znajdują schronienie i regularny posiłek. Jednak, żeby dzieci te miały szansę trwale zmienić swoje życie i mogły w przyszłości wyjść z tego zaklętego kręgu biedy, muszą mieć dostęp do edukacji. Solidne wykształcenie może odmienić ich los i sprawić, że w przyszłości staną się niezależne i będą samodzielnie decydowały o swoim życiu. Będą miały szansę na podjęcie godnej i dobrze płatnej pracy.

Udało nam się stworzyć szkołę o powierzchni 1500 M2!

 

Posiada 2 kondygnacje, 3 klasy lekcyjne, salę komputerową, bibliotekę, pokój nauczycielski, pomieszczenia administracyjne i socjalne
oraz 4 pomieszczenia pomocnicze, noclegowe dla wolontariuszy z Polski i zagranicy.

 

Parter szkoły został wyposażony w mobilne ścianki działowe, które w razie potrzeby można złożyć, a tym samym stworzyć jedną dużą przestrzeń na ważne szkolne wydarzenie.

W styczniu 2022r.rozpoczęliśmy projekt edukacyjny PISZĘ.CZYTAM.MÓWIĘ., który prowadzony jest przez doświadczoną managerkę, edukatorkę i Przyjaciółkę Fundacji – Agnieszkę Pietruszkę.

 

1.Do kogo skierowany jest projekt?

Uczniów nieumiejących pisać, czytać, mówić w języku angielskim, nieumiejących liczyć oraz uczniów chcących doskonalić język angielski.

 

2.Jaki jest cel naszego projektu?

Nauka języka angielskiego: pisania, czytania, mówienia dla dzieci nieznających języka angielskiego oraz doskonalenie języka dla dzieci już posługujących się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym. Dostarczenie metody nauczania i pracy z dziećmi oraz wyposażenie ośrodka w materiały edukacyjne umożliwiające w przyszłości ośrodkowi na samodzielną realizację procesu nauki pisania, czytania, liczenia, mówienia w języku angielskim oraz samodzielną naukę przez dzieci, ale również budowanie poczucia własnej wartości dziecka w oparciu o odkrycie jego talentów. Motywowanie do dalszej edukacji.

W lipcu 2022r.zbudowaliśmy przepiękny, ekologiczny plac zabaw dla naszych dzieciaków!

 

Jesteśmy dumni z efektu końcowego i wdzięczni za wielkie zaangażowanie naszego partnera Artura Dzieniszewskiego oraz wolontariuszy z grupy ,,Delovery” oraz marce Maison Misaga https://maisonmisaga.com/, która wsparła finansowo nasz projekt.

 

Realizujemy również wycieczki edukacyjne dla naszych podopiecznych z Kids Haven School, prowadzimy zajęcia artystyczne, edukacyjne oraz terapeutyczne. Zobaczcie sami jak nasze dzieciaki spędzają czas 🙂

Uruchomienie szkoły, prowadzenie programu edukacyjnego PISZĘ.CZYTAM.MÓWIĘ. to dopiero początek… Nadal czynimy starania, żeby doposażać budynek w nowoczesne pomoce naukowe. Obecnie wyposażyliśmy pracownię komputerową, zbudowaliśmy plac zabaw oraz tworzymy przyszkolny warzywnik, aby dzieci i pracownicy ośrodka mogli mieć dostęp do świeżych warzyw, owoców czy ziół. Prowadzimy również zajęcia terapeutyczne, artystyczne i edukacyjne. Zależy nam bardzo na stworzeniu pracowni audiowizualnej, poszerzaniu oferty książkowej biblioteki. Naszym marzeniem jest, aby te najzdolniejsze dzieci w przyszłości mogły studiować w Polsce. Żeby tu budowały relacje z polskimi studentami, a następnie realizowały ambitne, międzynarodowe projekty oparte na współpracy polsko-afrykańskiej. W przyszłym roku ruszy również program wolontariacki. Więcej szczegółów już wkrótce! 🙂

Jeśli chcesz wesprzeć nasz projekt, prosimy o wpłaty na konto Fundacji z dopiskiem:
Ghana Kids Haven School
20 1140 2062 0000 4426 2800 1007