Projekty // Szkoła dla Dzieci ulicy w Ghanie

SZKOŁA DLA DZIECI ULICY W GHANIE

Gdy kilka lat temu narodził się pomysł budowy szkoły w Temie, oddalonej od Warszawy o ponad 8000 km, wydawał on się szalony i bardzo ryzykowny. Ale udało się! Omenaa Foundation znalazła partnerów, którzy wsparli projekt i wybudowała szkołę dla dzieci ulicy w Ghanie. Oficjalne otwarcie KIDS HAVEN SCHOOL odbyło się we wrześniu 2021 roku.

Nasza szkoła zlokalizowana jest pod Temą na terenie Child Protect Center Don Bosco prowadzonego przez Salezjanów. Podopiecznymi centrum są dzieci ulicy, które nie mają rodziny, bądź ich rodzice są bardzo biedni. W Ghanie najbiedniejsze dzieci właśnie na ulicy szukają jedzenia i pracy. Niejednokrotnie zdarza się, że już kilkulatkowie zamiast chodzić do szkoły, na którą nie stać ich rodziny, niemalże niewolniczo pracują na plantacjach, czy przy połowie ryb, w zamian za swoją pracę otrzymując jedynie posiłek. Specjalna jednostka policji stara się dotrzeć do takich dzieci i im pomóc, dlatego trafiają one pod opiekę ośrodka „Don Bosco”, gdzie znajdują schronienie i regularny posiłek. Jednak, żeby dzieci te miały szansę trwale zmienić swoje życie i mogły w przyszłości wyjść z tego zaklętego kręgu biedy, muszą mieć dostęp do edukacji. Solidne wykształcenie może odmienić ich los i sprawić, że w przyszłości staną się niezależne i będą samodzielnie decydowały o swoim życiu. Będą miały szansę na podjęcie godnej i dobrze płatnej pracy.

Zanim powstała nasza szkoła dzieci uczyły się w prowizorycznych pomieszczeniach ośrodka, gdzie na co dzień spały, jadły i spędzały pozostały czas. Aktualnie mają zdecydowanie lepsze warunki do nauki. Budynek szkoły o powierzchni 1500 mkw kryje w sobie 6 klas lekcyjnych, salę z przeznaczeniem na pracownię komputerową, bibliotekę, pokój nauczycielski, pomieszczenia administracyjne i socjalne oraz cztery pomieszczenia pomocnicze, noclegowe dla wolontariuszy z Polski. Parter szkoły został wyposażony w mobilne ścianki działowe, które w razie potrzeby można złożyć, a tym samym stworzyć jedną dużą przestrzeń na ważne szkolne wydarzenie.

Samo uruchomienie szkoły to dopiero początek naszych działań. Nadal czynimy starania, żeby doposażać budynek w nowoczesne pomoce naukowe. Kolejnym etapem wsparcia szkoły będzie: wyposażenie pracowni komputerowej i pracowni audiowizualnej, poszerzenie oferty książkowej biblioteki, a także stworzenie dedykowanego programu nauczania, który będzie uwzględniał indywidualne talenty poszczególnych dzieci i umożliwiał im kierunkowe kształcenie w interesujących ich zawodach. Naszym marzeniem jest, aby te najzdolniejsze dzieci w przyszłości mogły studiować w Polsce. Żeby tu budowały relacje z polskimi studentami, a następnie realizowały ambitne, międzynarodowe projekty oparte na współpracy polsko-afrykańskiej.