Projekty // #Ekotomy! EkoArt w słusznej sprawie

Ruszyła wielka akcja Omenaa Foundation oraz miasta Łódź:

#Ekotomy! EkoArt w słusznej sprawie!

Omenaa Mensah – założycielka i prezeska Omenaa Foundation wraz z Prezydent Miasta Łodzi Hanną Zdanowską rozpoczęły akcję #Ekotomy, w której pokazując codzienne czynności zachęcają do zmian na ekonawyki. Głównym celem ekochallengu jest przypomnienie i promowanie idei ochrony środowiska oraz naszej planety.

Inicjatorki akcji #Ekotomy zachęcają internautów do dzielenia się swoimi ekonawykami w formie postów lub krótkich filmików publikowanych na profilach na Instagramie, Facebooku i Tik-Toku. Dodatkowo każdorazowe użycie hasztagu #ekotomy w przestrzeni online to złotówka, która zostanie przekazana na rzecz Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łagiewnikach.

– Bezpośrednią inspiracją do rozpoczęcia ekoprojektów w moich fundacjach było odwiedzenie największego w zachodniej Afryce wysypiska elektrośmieci Agbogbloshie, które mieści się na przedmieściach Akry, stolicy Ghany. To najbardziej zanieczyszczone miejsce na świecie o powierzchni ponad dwóch hektarów. Teren ten jest skażony wieloma śmiercionośnymi substancjami, a ich stężenie w glebie stukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Agbogbloshie to dom i miejsce pracy tysięcy ludzi, w tym także dzieci – mówi Omenaa Mensah przedsiębiorczyni i prezeska Omenaa Foundation oraz OmenaArt Foundation.

– Na szczęście w Ghanie są też osoby promujące walkę z zanieczyszczeniem środowiska. Osobiście znam Patricka – artystę, który przekazał OmenaArt Foundation swoje dzieło, wykonane z zebranych na plażach resztek porzuconych klapek. Jest wyjątkowe! Po raz pierwszy w Polsce będzie można je zobaczyć podczas wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej, która rozpocznie się już 10 maja w Warszawie, w Oranżerii Pałacu w Wilanowie – dodaje Omenaa Mensah.

Celem akcji jest wygenerowanie 10 000 hasztagów #ekotomy. Dzięki temu 10 000 zł zostanie przekazane na konto Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łagiewnikach, gdzie trafiają osobniki, które ucierpiały najczęściej w wyniku kontaktu z człowiekiem.

– Łódź rozumie wagę problemu zmian klimatu. Ponieważ miasto tworzą ludzie, każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę ku zielonej, zdrowszej przyszłości. Wszyscy wiemy, że dobra, jakimi na co dzień dysponujemy są ograniczone – szanujmy je zatem i oszczędzajmy… oraz dzielmy się tymi dobrymi przykładami w sieci za pomocą filmików lub zdjęć sygnowanych #ekotomy. Niech podjęte wyzwania staną się nowymi nawykami przyjaznymi dla planety. Pamiętajmy też, że każdy hasztag to złotówka dla Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łagiewnikach – mówi Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Ekochallenge w sieci to pierwszy etap projektu #Ekotomy – Eko-art w słusznej sprawie. Do zmiany nawyków zachęcamy także najmłodszych podopiecznych Omenaa Foundation, czyli dzieci z łódzkich domów dziecka, którzy wspólnie ze studentami ASP Łódź stworzą dekalog ekozasad oraz oryginalne obrazy z wykorzystaniem surowców wtórnych. Dzięki konkursowi Pomaluj mój świat! zwycięski projekt, a tym samym zwycięski dom dziecka wygra remont części wspólnej budynku w wysokości 40 000 zł. Dwa pozostałe otrzymają po 20 000 zł na prace remontowe.

W ramach akcji na renowację tych placówek dodatkowo zostanie przekazane 80 000 zł.

Kontakt dla mediów: [email protected]