Projekty // Charytatywny spektakl o szacunku i tolerancji

CHARYTATYWNY SPEKTAKL O SZACUNKU I TOLERANCJI

Omenaa Foundation jest inicjatorem i producentem spektaklu teatralnego zatytułowanego „CZARNO TO WIDZĘ, czyli wymieszani, posortowani”, który porusza tematykę szeroko pojętej tolerancji w Polsce. Sztuka jest o rzeczach ważnych i poważnych, ale to komedia, na której widzowie przede wszystkim świetnie się bawią. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest oczywiście Omenaa Mensah, która do współpracy zaprosiła plejadę polskich aktorów m.in. Patricię Kazadi, Agatę Załęcką, Laurę Samojłowicz, Annę Korcz, Ifi Ude, Piotra Zelta, Bartosza Obuchowicza, Lesława Żurka, Stefano Terrazzino, Wojciecha Medyńskiego, czy Pawła Góralskiego. Spektakl wyreżyserowała Ewa Kasprzyk, a koordynatorem artystycznym projektu był Olaf Lubaszenko.

Autorem sztuki jest Marcin Szczygielski, który sam tak opowiada o fabule – „W Polsce podzielonej bardziej niż kiedykolwiek w historii, w tym naszym zmarginalizowanym królestewku bigoterii, hipokryzji, nienawiści i hejtu, grupa nietuzinkowych osób bardzo chce być Polakami. Niekoniecznie każde z nich urodziło się na tej ziemi; niekoniecznie każde z nich przystaje do słowiańskiego wzorca; niekoniecznie każde z nich pasuje do jedynie słusznej psychoseksualnej matrycy narzucanej przez propagandę. Ale pokochali ten kraj, pragną być z niego dumni i chcą czuć się jego częścią. Oj, „Słowiańskie słowiki” – amatorska grupa pieśni i tańca, którą tworzą – będą miały przed sobą trudne życie… Bo jak tu beztrosko i radośnie wycinać ludowe hołubce, gdy na każdym kroku trzeba stawiać czoła pseudopatriotycznej agresji? I to nie tylko w drodze na próby, ale także w zaciszu tanecznej sali, którą dzielić przyszło im z zatwardziałym kibolem-nacjonalistą i ksenofobem? Odwaga i hart ducha mogą nie wystarczyć, ale być może rozwiązaniem okaże się staroświecka – choć może nie do końca standardowa – miłość.”

Premiera spektaklu odbyła się 23. stycznia 2020 roku w Warszawie. Spektakl można obejrzeć na deskach teatrów w całej Polsce, a także za granicą. Aktualny kalendarz dostępny jest na stronie https://czarnotowidze.com.pl