Projekty // Pomoc polskim Dzieciom

POMOC POLSKIM DZIECIOM

Według danych GUS w Polsce 71 515 dzieci objętych jest pieczą zastępczą. Wychowankowie polskich domów dziecka choć mają dostęp do powszechnej edukacji, często jest ona ograniczona względami finansowymi i technologicznymi. Dlatego nie mają równych szans na starcie w dorosłość co ich rówieśnicy. Największą grupę w domach dziecka stanowią osoby dorastające i stojące u progu dorosłości (14-18 lat). Jednak tylko 6% z nich decyduje się na dalszą edukację.

 

Placówkę można opuścić mając 18 lat lub zostać do 25. roku życia, ale pod warunkiem, że podopieczny nadal się uczy. Tymczasem dorośli wychowankowie myślą praktycznie – chcą szybko nauczyć się zawodu i iść do pracy. Dodatkowo uważają, że nie poradzą sobie na studiach, cierpią na depresję (aż 40% z nich) i mają niską samoocenę. Wybierają więc kursy, które zapewniają szybkie zatrudnienie oraz konkretny zawód jak fryzjerka czy operator wózka widłowego. Ci, którzy decydują się opuścić placówkę po osiągnięciu 18 roku życia, dostają na start 6 tysięcy złotych. Ich cały dobytek mieści się w jednej torbie. Rocznie usamodzielnia się około 6 tys. dzieci. Niestety większość z nich finalnie żyje na koszt państwa, aż  15 % wpada w alkoholizm.

 

Omenaa Foundation od początku istnienia wspiera polskie domy dziecka. W czasie pandemii przekazała ich podopiecznym 500 laptopów, a dziś finansuje dzieciom nie tylko sprzęt komputerowy, ale także pomoce naukowe, dodatkowe zajęcia językowe czy korepetycje. Fundacja pomaga pełnoletnim osobom opuszczającym domy dziecka w usamodzielnieniu się. Dostają one możliwość wzięcia udziału w szkoleniach i warsztatach doszkalających, dzięki którym szybciej pójdą do pracy. Ponadto, organizuje warsztaty kulinarne oraz edukacyjne w Pałacu w Wilanowie w Warszawie – ,,Dzień u Króla”, w trakcie których podopieczni mogą poznać historię Pałacu.

Jeśli chcesz wesprzeć nasz projekt, prosimy o wpłaty na konto Fundacji z dopiskiem:
Polskie Domy Dziecka
36 1140 2062 0000 4426 2800 1010