Wernisaż

Z okazji otwarcia Wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023 Omenaa Mensah sprowadziła do Polski hiszpańską królową!
Dzięki staraniom nowo powstałej fundacji OmenaArt Foundation udało się sprowadzić na inaugurację wystawy jedną z najpiękniejszych hiszpańskich rzeźb, słynną Reina Mariana hiszpańskiego artysty Manolo Valdésa. Po raz pierwszy Polacy będą mieli okazję zobaczyć dzieło artysty, którego prace gościły w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych m.in. w Paryżu, w Barcelonie, w Nowym Jorku czy na Biennale w Wenecji. A to wszystko w słusznej sprawie, gdyż zgromadzone dzieła zostaną wylicytowane już 3 czerwca podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023 – najpiękniejszej inicjatywy filantropijnej w Polsce, łączącej świat dużego biznesu, artystów i ludzi wielkiego serca. Na wernisażu nie zabrakło osobistości ze świata sztuki, biznesu oraz gwiazd. Gośćmi Omeny Mensah byli m.in. Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz i Rinke Rooyens, Małgorzata Foremniak, Katarzyna Sokołowska i Artur Kozieja, Małgorzata Socha, Barbara Kurdej-Szatan i Rafał Szatan, Katarzyna Zielińska z Wojciechem Domańskim, Łukasz Jemioł.

Kuratorką wystawy jest polska historyczka sztuki Hanna Wróblewska – komisarz Pawilonu Polonia na Biennale w Wenecji oraz wicedyrektorka ds. naukowych i wystawienniczych Muzeum Getta Warszawskiego. Co mówi o wystawie?

– Pierwsza wystawa fundacji OmenaArt Foundation ma miejsce w Oranżerii w ogrodzie wilanowskim Pałacu Króla Jana III, która zbudowana prawie trzysta lat temu, służyć miała „przechowywaniu roślin cytrusowych w porze zimowej”. To nie tylko miejsce piękne samo w sobie, ale też wspaniała metafora dla nowo powstałej instytucji, której celem jest pomoc w przetrwaniu dla tego, co cenne, ulotne, piękne, kruche i ważne także w momentach zimy. I tej realnej, i tej w symbolicznym sensie tego słowa. 

Pokazane w przestrzeni Oranżerii prace kilkunastu artystów i artystek z różnych pokoleń, środowisk i fragmentów sceny artystycznej, poruszających się w różnorodnych mediach: rzeźby, malarstwa, sztuk graficznych, instalacji, są komunikatem o tym, co dzieje się wokół lub w nas. Zwracają uwagę swą formą, ale ważne są też treść i przekaz. Niektóre z nich, podarowane na aukcję charytatywną przez samych artystów lub kolekcjonerów, znajdą niedługo nowe miejsca prezentacji. Inne, użyczone przez artystów lub instytucje tylko na tę wystawę, wrócą do właścicieli. Sztuka istnieje wobec ludzi. Sztuka istnieje dla ludzi, choć czasem ich przerasta, a nawet przeraża. Można (i warto) posiadać obraz, rzeźbę lub instalację. Ale czasem to tylko wstęp do tego, by zobaczyć, zrozumieć i pokochać w sztuce to, czego nie można tak po prostu posiadać – mówi Hanna Wróblewska o Wystawie Wielkiej Aukcji Charytatywnej.

Nad wyborem i wysokim poziomem artystycznym wystawy czuwała Rada Programowa fundacji, w której zasiadają wybitni eksperci: wspomniana Hanna Wróblewska, Iwona Büchner-Grzesiak, Kama Zboralska, Boris Kudlička, Mark Sagona, dr hab. Maciej Aleksandrowicz, Rafał Kamecki oraz Tomek Rygalik.

Fundacja OmenaArt Foundation sprawuje pieczę nad wszystkimi projektami artystycznymi realizowanymi przez Omenaa Foundation i Rafał Brzoska Foundation, stanowi też punkt wyjścia do działań filantropijnych. Jej działalność opiera się na czterech filarach: sztuka wpisana w misję pomagania – architektura, design i sztuka w holistycznym odniesieniu do celu, jaki im przyświeca. Budowanie profilowanej kolekcji rzeźby, form przestrzennych, instalacji polskich oraz światowych artystów. Rewitalizacja i ochrona historycznych budynków – skomplikowane procesy rewitalizacji połączone z nowoczesnymi technologiami i innowacjami, z poszanowaniem historycznej architektury i ochroną dziedzictwa kulturowego. Oraz eko-art – światowy trend łączący sztukę, edukację i troskę o naszą planetę.

– Wierzę, że po tej wystawie ludzie z jeszcze większym szacunkiem, będą podchodzić do artystów i do świata sztuki. Przez ostatnie dziesięć miesięcy pracowaliśmy nad tym, by pozyskać wyjątkowe dzieła sztuki stworzone przez wybitnych artystów z Polski i ze świata. Udało się! Jestem dumna, ponieważ po raz pierwszy do naszego kraju udało nam się sprowadzić monumentalną rzeźbę Reina Mariana Manolo Valdésa, inspirowaną obrazem Diego Velázqueza „Królowa Maria Anna z Austrii”. Wierzę też, że jakość wszystkich pozostałych dzieł i obecność znamienitych gości przełożą się na genialny wynik Wielkiej Aukcji Charytatywnej – mówi o wystawie jej pomysłodawczyni Omenaa Mensah.

Na wystawie pojawiły się prace koreańskiego artysty Chun Kwang Younga oraz pochodzącego z Ghany Patricka Tagoe-Turksona, które również po raz pierwszy zostały zaprezentowane w Polsce. Nie lada gratką są też dzieła Igora Mitoraja, Magdaleny Abakanowicz z- w tym dwie rzeźby outdoorowe udostępnione dzięki uprzejmości
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

W gronie darczyńców, którzy przekazali swoje dzieła sztuki na Wielką Aukcję Charytatywną TOP CHARITY 2023 znaleźli się: Angelika Markul, Maria Papa-Rostkowska, Janina Wierusz-Kowalska, Rafał Bujnowski, Piotr Czajkowski, Tomasz Górnicki, Michał Jackowski, Łukasz Patelczyk, Zbigniew Rogalski, Xawery Wolski, Nikola Vudrag i Cyryl Zakrzewski. Wśród prezentowanych w Oranżerii eksponatów znajduje się również obiekt z kolekcji Marka i Agnieszki Roeflerów, a także dzieła sztuki pozyskane dzięki uprzejmości prywatnych kolekcjonerów i instytucji, z którymi Omenaa Mensah oraz jej fundacja artystyczna OmenaArt Foundation współpracują.

Nad aranżacją Wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej czuwał wybitny scenograf Boris Kudlička, któremu światowy rozgłos przyniosły spektakularne realizacje operowe, m.in. Madame Butterfly, Król Roger, Turandot, Śmierć w Wenecji czy Król Lear.
Z powodzeniem współpracuje z czołowymi teatrami operowymi i festiwalami na świecie – z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie czy Operą Królewską w Sztokholmie i Kopenhadze.

W trakcie wystawy zaprezentowano dzieła, będące przedmiotem licytacji podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej, która odbędzie się w dniu 3 czerwca. Są to:

 • Magdalena Abakanowicz – z cyklu Portrety Anonimowe
 • Maria Papa-Rostkowska – Rycerz
 • Igor Mitoraj – Helios 1988
 • Xawery Wolski – Ogniwa nieskończoności E
 • Angelika Markul – bez tytułu z serii 7306 dni
 • Michał Jackowski – Hope
 • Rafał Bujnowski – z cyklu Turyści 1/8
 • Zbigniew Rogalski – Kolekcja Myriam Boulos 2
 • Łukasz Patelczyk – Flying Terra Rossa Glass
 • Janina Wierusz-Kowalska – Liberta
 • Piotr Czajkowski – Palace Royal Metro
 • Nikola Vudrag – Iron Maiden
 • Cyryl Zakrzewski – lampa Nexus + krzesło Flow
 • Dar od Agnieszki i Marka Roeflerów – dwa fotele Le Grand Comfort LC2

Podczas ubiegłorocznej Wielkiej Aukcji Charytatywnej udało się zebrać zawrotną kwotę 4 290 000 zł i, jak do tej pory, jest to rekordowa suma uzyskana z charytatywnej aukcji dzieł sztuki i Wielkich Emocji w Polsce. Organizatorzy: Omenaa Mensah wraz z Corporate Connections oraz innymi organizacjami biznesowymi skupionymi wokół tej inicjatywy wierzą, że w tym roku uda się pobić ten rekord. Trzymajcie kciuki!

Dodatkowo powołamy Konsorcjum Filantropijne. Jest to wspólna inicjatywa, która pozwala ludziom czynu połączyć wiedzę i siły we wspólnym działaniu. Do Konsorcjum będą mogły przystąpić fundacje gości obecnych podczas wydarzenia 3 czerwca. Aby pokazać, że w filantropii i działaniach charytatywnych trzeba się łączyć, a nie dzielić i konkurować ze sobą, na rzecz Konsorcjum przeznaczone zostanie 30 % dochodu z aukcji.

Dodatkowo zostanie zorganizowana aukcja online:

 • Julia Medyńska – La Reina
 • Anna Zalewska – Szeptem zatrzymaj czas
 • Łukasz Zbroja – Autoportret
 • Krzysztof Renes – Obserwator ponadświetlny
 • Agnieszka Rowińska – Old truth new light
 • Marcin Jasik – Bez tytułu
 • Patrick Tagoe-Turkson – Menyankoba Basia (My friends’s Daughter) 4
 • Olga Mazur – Bez tytułu
 • Katarzyna Kukuła – Wzrok dalii
 • Marek Bimer – Hommaga a Niki de Saint Phalle
 • Jerzy Baranowski – Bez tytułu

Podczas Wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej oprócz obiektów aukcyjnych można było podziwiać także dodatkowe dzieła:

 • Manolo Valdés – Reina Mariana
 • Chun Kwang-Young – Aggregation 15-AU044, Aggregation 18 MA022
 • Xawery Wolski – Uprising
 • Magdalena Abakanowicz – Figura z otwartymi ramionami
 • Maria Papa-Rostkowska – Alba
 • Angelika Markul – bez tytułu z serii Tierra del Fuego
 • Michał Jackowski – Empty Gold man, Empty Gold man black
 • Łukasz Patelczyk – Złamana różdżka IV (atrament), Rozdarcie
 • Rafał Bujnowski – dwie prace z cyklu Turyści
 • Zbigniew Rogalski – Kolekcja (Edward Weston)
 • Piotr Czajkowski – PIAF
 • Janina Wierusz-Kowalska – Absalomie, Absalomie

Scenografię dopełniały rzeźby w ogrodzie:

 • Magdalena Abakanowicz – Głowa I, Głowa II pozyskane dzięki uprzejmości Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
 • Tomasz Górnicki – Nike WATER

Wystawie Wielkiej Aukcji Charytatywnej towarzyszy wystawa zdjęć Marcina Sudera SUBLIMACJA EMOCJI, którą można oglądać do 30 maja przed Pałacem w Wilanowie.
Po tym terminie wystawa Marcina Sudera zostanie przeniesiona do przestrzeni miejskiej, przy Urzędzie Gminy Wilanów w Warszawie, przy ulicy Klimczaka.

Wystawa pt. SUBLIMACJA EMOCJI powstała z potrzeby serca autora, chęci pokazania światu dramatu dnia codziennego polskich, ghanijskich i ukraińskich dzieci. Współpraca z Omenaa Foundation umożliwiła Suderowi dogłębne poznanie tych trzech skrajnie różnych światów, mierzących się z ogromnymi problemami. Od lat wspieramy najbardziej potrzebujące dzieci, m.in. podopiecznych z polskich domów dziecka czy rodzin zastępczych, dzieci ulicy w Ghanie oraz dzieci z Ukrainy, które wraz z mamami musiały opuścić swoje domy i uciekać z ogarniętego wojną kraju. Misją fundacji zawsze była szeroko rozumiana edukacja, która często jest jedynym sposobem, by odmienić los najmłodszych i dać im namiastkę normalnego życia. Na krzywdę dzieci nigdy nie byliśmy i nie będziemy obojętni, dlatego Omenaa Foundation finansuje także działania, które pozwolą przybliżyć szerszej publiczności realia, w jakich żyją dzieci oraz uwypuklić problemy, z jakimi na co dzień muszą się mierzyć. Ich efektem są przepiękne i niezwykle emocjonalne zdjęcia Marcina Sudera, który uchwycił przerażającą rzeczywistość bez żadnego filtra.

Marcin Suder – fotograf i fotoreporter. Przez wiele lat pracował dla agencji Corbis.
Współpracował z organizacjami pozarządowymi: UNICEF-em, UNDP czy PAH. Wykonywał fotoreportaże w ponad stu państwach, które publikowano na łamach czołowych tytułów na świecie. Jest człowiekiem o niezwykłej wrażliwości i odwadze – uważa jednak, że wybierając taki zawód trzeba się liczyć z ryzykiem.

Partnerzy aukcji:

POLSWISS ART

Działając od 1990 roku, jesteśmy jednym z najstarszych domów aukcyjnych w Polsce. Mając za sobą lata pracy i dzięki doświadczeniu naszego zespołu, zbudowaliśmy pozycję jednego
z liderów rynku, ustanawiającego co chwilę nowe rekordy. Organizujemy cyklicznie Aukcje Dzieł Sztuki, wystawy i wernisaże na najwyższym poziomie, oferując wysmakowane, unikatowe i mocno wyselekcjonowane dzieła sztuki dawnej i współczesnej.
Towarzyszymy kolekcjonerom w ich pasji. Zapewniamy pomoc i profesjonalną obsługę
w zakresie handlu sztuką. Doradzamy w inwestycjach i pośredniczymy w sprzedaży. Oferujemy rzetelną wycenę powierzonych obiektów, wykonanie niezbędnych zabiegów konserwatorskich, a także doradztwo w zakresie doboru opraw dzieł sztuki.
Zajmujemy się profesjonalnym doradztwem w zakresie dzieł sztuki. Podpowiadamy zarówno początkującym, jak i wprawnym kolekcjonerom, jak budować kolekcję oraz efektywnie inwestować w dzieła sztuki.
Współpracując od lat z najlepszymi specjalistami, rzeczoznawcami i konserwatorami zabytków, oferujemy kompleksową opiekę nad kolekcją. Świadczymy konsultacje i pomoc
w kwestii ekspertyz i wycen, oprawy obrazów, bezpiecznego transportu oraz konserwacji
i renowacji dzieł sztuki.

ART INFO

Artinfo.pl to jedyny niezależny portal zajmujący się analizą rynku dzieł sztuki, gromadzący dane o transakcjach aukcyjnych i najciekawszych wydarzeniach ze świata sztuki, skupiający wokół siebie szeroką publiczność, stale korzystającą z unikatowej bazy wiedzy na temat rynku. Dzięki udziałowi doświadczonych ekspertów Artinfo.pl pełni funkcję profesjonalnej platformy reprezentującej klientów na aukcjach dzieł sztuki w Polsce i za granicą.

Więcej informacji:

Natalia Bradbury 
+48 790 740 499  [email protected]

Magdalena Lizurej
+48 726 701 297 [email protected]