Pierwsza lekcja z Pierwszą Damą w „RiO Edu Centrum”

Pierwsza lekcja z Pierwszą Damą w „RiO Edu Centrum”

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda i Omenaa Mensah zainicjowały program intensywnej nauki języka polskiego dla dorosłych podopiecznych RiO EDU Centrum. To ośrodek dla uchodźczyń i ich dzieci z Ukrainy założony i prowadzony przez Omenaa Foudation. Znajomość języka polskiego jest dla cudzoziemców żyjących w naszym kraju ogromnym ułatwieniem, a wręcz koniecznością. Dzięki temu znajdą pracę, będą się swobodniej komunikować i szybciej adaptować do życia na obczyźnie.
15 września 2022 odbyła się pierwsza, inauguracyjna lekcja z udziałem obu pań. Intensywna nauka polskiego jest bardziej skuteczna.

W RiO Edu Centrum uchodźczynie z Ukrainy często przebywają tylko kilka miesięcy. Dlatego tak ważne jest efektywne wykorzystanie czasu. Dzięki temu po opuszczeniu ośrodka będą umiały komunikować się po polsku, co z kolei ułatwi im adaptację w nowym środowisku oraz znalezienie pracy – mówi Prezeska Omenaa Foudantion, Omenaa Mensah.

Tylko pełne zanurzenie w języku obcym daje gwarancję szybszego poznania języka obcego. Dlatego intensywność lekcji jest tutaj kluczowa. Lekcje będą odbywały się 5 razy w tygodniu w 3 grupach po 1,5 godziny, a poprowadzą je wykwalifikowani lektorzy i edukatorzy.

Dobrze wiemy, że często w pokonywaniu trudności barierą jest nieznajomość języka. Stąd, po wielu rozmowach doszłyśmy z panią Omeną do wniosku, że bardzo dobrym projektem będzie intensywny kurs języka polskiego w ramach programu oferowanego przez RiO Edu Centrum. Nie mam co do tego wątpliwości, że dzięki wspaniałym nauczycielom będą Panie w stanie na tyle opanować język, by umożliwić sobie bardzo dobre funkcjonowanie w codziennym życiu, z pewnością również w załatwieniu najważniejszych spraw, także tych urzędowych i wreszcie w znalezieniu pracy, która będzie zajęciem odpowiadającym Pań kompetencjom i preferencjom – mówiła Małżonka Prezydenta, zwracając się do uczestniczek kursu.

„Pierwsza Lekcja z Pierwszą Damą” będzie podzielony na bloki tematyczne, które zawierają praktyczne i podstawowe zwroty oraz słownictwo. Lekcje mają ułatwić komunikację z lekarzem, urzędnikiem, pracodawcą czy współpracownikami. Każda kursantka po ukończeniu szkolenia otrzyma specjalny list gratulacyjny z podpisem Pani Prezydentowej.

___________________________________________________________________

RiO Edu Centrum to dzienny ośrodek edukacji i wsparcia dla matek i dzieci z Ukrainy, który pomaga ukraińskim mamom w aktywizacji zawodowej, a ich dzieciom zapewnia wsparcie edukacyjne. RiO Edu Centrum oferuje swoim podopiecznym ciekawe propozycje zajęć edukacyjnych, w tym lekcje języka polskiego i angielskiego oraz pomoc psychologiczną i wsparcie przy znalezieniu pracy. Personel RiO Edu Centrum jest w całości ukraiński. To wykwalifikowane nauczycielki i psycholożki.