Omenaa Foundation pomaga w znalezieniu pracy i usamodzielnieniu się

Omenaa Foundation pomaga w znalezieniu pracy i usamodzielnieniu się

Omenaa Foundation startuje z programami aktywizacji zawodowej, które mają pomóc w nauce zawodu i znalezieniu zatrudnienia. Projekty skierowane są do podopiecznym domów dziecka opuszczających placówkę po osiągnięciu pełnoletności oraz do uchodźczyń z Ukrainy, które korzystają ze wsparcia RiO Edu Centrum, ośrodka dla matek i dzieci z Ukrainy. 

Omenaa Foundation uruchamia kolejne projekty. Tym razem ich celem jest znalezienie posady tym, którzy z założenia mają trudniejszy start na rynku pracy. Pierwsza inicjatywa jest dedykowana uchodźczyniom z Ukrainy i dotyczy szkoleń w obszarze księgowości oraz specjalistycznego słownictwa. Po ich zakończeniu, panie dostaną pracę u partnerów projektu, a są nimi: Fundacja Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych, Biura Rachunkowe Solitax, CleverTax oraz Dentons Business Services EMEA, który odpowiedzialny jest także za szkolenia, narzędzia, miejsce nauki i certyfikację. Szkolenia cieszą się dużym zainteresowaniem i będą organizowane cyklicznie. 

Od początku wojny, wspólnie z naszymi pracownikami podejmujemy szereg inicjatyw na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Cieszymy się, że możemy dołączyć do inicjatywy fundacji Omenaa Foundation i wspólnie z innymi organizacjami aktywnie zaangażować się w działania w zakresie aktywizacji zawodowej kobiet z Ukrainy,” powiedziała Beata Skawińska, dyrektor Dentons Business Services EMEA. – Ten projekt wspiera kobiety w obliczu nowej rzeczywistości, w której ciężar utrzymania rodziny nierzadko spadł na nie. Ale nie tylko to jest tu ważne. Dając im możliwość zdobycia lub podniesienia ich kwalifikacji, przywracamy im tak istotne poczucie sprawczości i niezależności.

RiO Edu Centrum od samego początku wspiera kobiety ukraińskie w aktywizacji zawodowej. Do tej pory dzięki współpracy z naszymi edukatorami i specjalistami, pracę znalazło już kilkanaście osób. Drugi projekt związany jest z pomocą w znalezieniu pracy dorosłym wychowankom domów dziecka przy współpracy z siecią hoteli Louvre Hotels Group. Louvre Hotels Group to 2-a grupa hotelarska na świecie, posiada sieć ponad 1600 hoteli, od 1 do 5 gwiazdek, w 60 krajach na całym świecie. W Polsce sieć obecna jest od ponad 20 lat z portfolio obejmującym hotele flagowych marek sieci zlokalizowane w największych miastach naszego kraju: Golden Tulip, Campanile, Premiere Classe, Metropolo by Golden Tulip, Royal Tulip. Ukrainki z RiO Edu Centrum także mogą skorzystać z programu szkoleniowego.  

W obecnych trudnych czasach, kiedy wiele osób przybyło do naszego kraju szukając bezpieczeństwa, postanowiliśmy zainicjować akcję polegającą na organizacji szkoleń zawodowych przygotowujących do pracy w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Nawiązaliśmy współpracę z Omenaa Foundation, która z entuzjazmem włączyła się do naszego projektu i razem będziemy zapraszać podopiecznych Fundacji do poznawania tajników hotelarstwa – mówi François Delattre, Director of Operations Europe Louvre Hotels Group. Hotele zapewnią zarówno szkolenia konkretnych zawodów związanych z hotelarstwem, jak i zatrudnienie w swoich placówkach. Warsztaty obejmują przygotowanie do zawodów recepcjonisty, kelnera czy pracownika kuchni. Uczestnicy nauczą się m.in. podstaw obsługi systemu rezerwacji czy faktur, technik serwowania, organizacji przestrzeni do konferencji czy bankietów. 

– Po wejściu w dorosłość podopieczni domów dziecka muszą się usamodzielnić. Jednak duża część wychowanków przechodzi z jednej formy pomocy w inną (zasiłki dla bezrobotnych, pomoc społeczna). Nie mogą znaleźć pracy, co wynika m.in. z braku kwalifikacji czy odpowiedniego wykształcenia. I koło się zamyka – mówi Omenaa Mensah, prezeska fundacji. – To ogromny problem, o którym za mało się mówi. Chcę z moją fundacją pomóc takim młodym ludziom i pokazać kierunek wyjścia z tego impasu.