USA inwestuje w Afryce.

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej od lat rywalizują z Chinami o wpływy, handel i zasoby naturalne w Afryce. W związku z tym USA zaprosiły prawie 50 przywódców krajów afrykańskich na szczyt w Waszyngtonie.

Obama ogłosił, że rząd wraz z amerykańskimi firmami zainwestują w Afryce 33 mld USD.
„Dziś podnosimy nasze relacje na wyższy poziom” – powiedział Obama. Nowe środki mają pogłębić więzi gospodarcze z Afryką. Tłumaczył, że nie chodzi tylko o pomoc, ale rozwój handlu, co pomoże Afrykańczykom w długiej perspektywie. Zauważył, że handel USA z całym kontynentem afrykańskim odpowiada wartości handlu USA z Brazylią.
Obama wygłosił przemówienie z udziałem liderów państw afrykańskich i ponad stu prezesów firm amerykańskich. Wydarzenie odbyło się w ramach trwającego od poniedziałku szczytu USA-Afryka w Waszyngtonie. Szczyt określany jest przez komentatorów jako „historyczny” i „bezprecedensowy”. Po raz pierwszy amerykański prezydent zwołał na jedną konferencję liderów prawie 50 państw afrykańskich.

Aż 14 z 33 ogłoszonych przez Obamę miliardów zobowiązał się zainwestować w afrykańską gospodarkę sektor prywatny, w tym takie firmy jak Coca-Cola czy General Electric. Środki mają być zainwestowane w projekty infrastrukturalne, rolnictwo, czystą energię, sektor bankowy i technologie informatyczne.

Ponadto Biały Dom zobowiązał się przekazać nowe 12 mld USD na ogłoszony latem program Power Africa. Celem tej wspieranej także przez Bank Światowy, sektor prywatny i rząd Szwecji inicjatywy, jest zapewnienie dostępu do elektryczności dla przynajmniej 60 mln nowych gospodarstw domowych, biur czy sklepów w Afryce.

Kolejne 7 mld USD z budżetu federalnego ma być przeznaczone na promocję amerykańskiego eksportu i inwestycji w Afryce, w tym 3 mld rozdysponuje w ciągu dwóch lat amerykański bank Export-Import.
„Te inwestycje pogłębią zaangażowanie gospodarcze Stanów Zjednoczonych w Afryce, napędzając wzrost, który będzie wspierać dobrobyt w Afryce i szerzej otworzy afrykańskie rynki wschodzące dla amerykańskich firm. To pobudzi zatrudnienie zarówno w USA, jak i w Afryce” – mówił przedstawiciel administracji Obamy.

Aż sześć z 10 najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie to właśnie państwa afrykańskie. Ale jeśli chodzi o handel z Czarnym Lądem, USA przegrywają rywalizację z Chinami.

Oprócz gospodarki tematami szczytu były też bieda, terroryzm, korupcja i epidemia wirusa Ebola, w wyniku której w zachodniej Afryce zmarło już co najmniej 887 osób.
Udostępnij tę stronę

Comments are closed.