Spotkania Kolorowe Dzieci

Jak i dlaczego powstały spotkania „Kolorowe Dzieci”?
„Chciałabym mieć koleżanki z innego kraju” - mówi Samiloby, której korzenie wywodzą się z Surinamu. W tym roku poszła do pierwszej klasy w jednej ze szkół w Polsce. Jest tam jedynym ciemnoskórym dzieckiem i ze względu na kolor skóry spotykały ją niemiłe komentarze innych dzieci. Samiloby poprosiła kiedyś: „Mamuś, a możemy poznać inne dzieci, które są do mnie podobne?” Mama - Katarzyna zaczęła zastanawiać się jak dotrzeć do takich dzieci, które są podobne do Samiloby. - Postanowiła napisać na Facebooku apel o Kolorowych Dzieciach - wspomina - I zdarzyła się rzecz magiczna, całkowicie nieoczekiwana. Odezwali się nie tylko rodzice z Wrocławia i z Polski, ale także z różnych zakątków świata. Mama Samiloby wraz z córką postanowiły się spotkać z dziećmi i ich rodzicami którzy odpowiedzieli na post z portalu i tak zorganizowały pierwsze spotkanie pod nazwą Kolorowe Dzieci we Wrocławiu aby dzieci mogły się poznać. I to pierwsze spotkanie zapoczątkowało kolejne i kolejne.

Spotkania Kolorowych Dzieci mają na celu :
integrację i budowanie wspólnych relacji w wielokulturowym społeczeństwie oraz pokazanie ze każdy z nas jest inny, a różnorodność jest fajna.
naukę tolerancji i empatii wśród wszystkich polskich dzieci.
wzmocnienie w dzieciach poczucia własnej wartości poprzez wspólne zabawy, warsztaty i rozmowy,
integracja dzieci w wielokulturowej grupie,
pokazanie polskim dzieciom jak ważna jest tolerancja i akceptacja rówieśnika bez względu na to jak wygląda,
nawiązywanie nowych znajomości wielokulturowych,
otwartość na inne kultury oraz poznawanie ich obyczajów.
Z naszych spotkań dzieci wyniosą ważną wiadomość dla swoich rówieśników że świat jest zróżnicowany a ludzie kolorowi i nikogo nie wolno dyskryminować bez względu na to jak wygląda i skąd pochodzi.

I. spotkanie Kolorowych Dzieci odbyło się 18.10.2014 we Wrocławiu w Torres Art Studio.
Podczas spotkania dzieci bawiły się wspólnie z Państwem Torres, którzy poprowadzili taneczne warsztaty.
II. spotkanie we Wrocławiu odbyło się 15.11.2014 w stowarzyszeniu „Tratwa”.
Dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach z psami które na co dzień pracują z dziećmi. Prowadzącą była Monika Krzyżanowska przy asyście zwierząt.
W drugiej części spotkania dzieci malowały Logo Kolorowych Dzieci. Były też wspólne tańce i nauka piosenki Majki Jeżowskiej „Kolorowe Dzieci”.
III. spotkanie we Wrocławiu miało charakter świąteczny, również odbyło się w stowarzyszeniu „Tratwa” które udostępniło nam sale i wolontariuszy.
W spotkaniu udział wzięło około 50 dzieci, które wspólnie wykonały kolorowe ozdoby choinkowe, ubrały kolorową choinkę oraz dekorowały pierniki świąteczne.

I. spotkanie w Warszawie odbyło się 10 stycznia 2015
W tym spotkaniu udział wzięło około 30 dzieci z Warszawy i okolic.
Podczas spotkania dzieci miały okazje grać na bębnach oraz posłuchać bajek „Latający Kufer”.
Wspaniała animatorka Katarzyna Dwilińska przeprowadziła dzieci przez bajkowy świat.

7 lutego 2015 odbył się również PIERWSZY KOLOROWY BAL WE WROCŁAWIU. Uczestniczyło w nim 82 dzieci.
Dzieci w karnawałowych strojach bawiły się przy muzyce Dj Juanki. Odbyły się konkursy zabawy oraz wybory Króla i Królowej Balu. Nagrody dla nich ufundowała Omenaa Foundation. Gościem specjalnym był Bill Bombadill, który wykonał program artystyczno – żonglerski dla naszych gości.

14 lutego 2015 podczas wyborów Miss Egzotica w CH Blue City w Warszawie odbył się Pokaz Kolorowych Dzieci. Dzieci wystąpiły w ubraniach marki Guess i butach firmy Bartek.
Udostępnij tę stronę

Comments are closed.